Buy Train Sim World 2: Caltrain MP36PH-3C ‘Baby Bullet’ Loco Add-On PC Key
This content requires the base game: Train Sim World 2
Official
Unavailable
Buy in Official Store:
Unavailable
Buy in Keyshops:
See price history
Keyshops (2)
DRM:
Steam
Steam
GameBoost
Train Sim World 2: Caltrain MP36PH-3C ‘Baby Bullet’ Loco Add-On (DLC) (Steam)
4w ago
DRM:
GameBoost
Historical Low Deal
Historical low
Driffle
15h ago
Driffle
-6%
-6% with XDDEALS6copy
-6% with XDDEALS6copy
About Train Sim World 2: Caltrain MP36PH-3C ‘Baby Bullet’ Loco Add-On
Train Sim World 2: Caltrain MP36PH-3C ‘Baby Bullet’ Loco Add-On - about the game
Key Features
  • MP36PH-3C Diesel Locomotive in Caltrain livery
  • Bi-Level Cars and Cab Car in Caltrain livery
  • Accurate, true-to-life performance and handling
  • Highly detailed, feature-rich, driving cabs with accurate true-to-life performance and handling
  • Authentic and detailed sound recordings, recorded from the real locomotives
  • Includes three engaging scenarios and two interactive training modules for Peninsula Corridor
  • Operable in Timetable Mode on Peninsula Corridor
  • Download Size: 170.4 MB
Interface:
GermanEnglishSpanish - SpainFrenchRussianSimplified Chinese
Audio:
GermanEnglishFrench
Subtitles:
Minimum:
  • Processor: Intel Core i5-4690 @ 3.5 GHz or AMD Ryzen 5 1500X @ 3.7 GHz
  • Memory: 8 GB RAM
  • Graphics: NVIDIA GeForce GTX 750 Ti or AMD Radeon R9 270 with 2 GB VRAM or more
  • DirectX: Version 10
  • Storage: 20 GB available space
Recommended:
  • Processor: Intel Core i7-4790 @ 3.6 GHz or AMD Ryzen 7 1700 @ 3.8 GHz